GÖNDER

Tarım ve Orman Bakanlığı'na seslen: #AkbeleneDokunma

İki seneyi aşkın süredir Muğla, Milas’ta Akbelen Ormanı’nı yok edecek kömür madeni genişlemesine karşı mücadele eden İkizköylüler 24 Temmuz sabahı jandarma ve kesim ekipleriyle uyandılar. Jandarma ekipleri ormana geçişe izin vermiyor, geçmek isteyen köylülere biber gazı ve tazyikli suyla sert müdahalede bulunuyor.

İkizköylüler bir an önce Akbelen Ormanı’ndaki ablukanın kaldırılmasını ve kesim kararının durdurulmasın talep ediyorlar. Sen de bugün harekete geç, Tarım ve Orman Bakanlığı'na e-posta gönder.

Bakanlığa seslen:


Tarım ve Orman Bakanlığı’na,

Son haftalarda tüm dünyada yaşanan sıcak hava dalgaları ve kontrol edilemeyen orman yangınları iklim krizinin günlük hayatımızı ne kadar etkilediğinin en önemli kanıtlarından biri. 

Ormanlar atmosferdeki karbonu hapsederek iklim krizine neden olan seragazlarını tutan en önemli yutak alanları. Mevcut ormanların kaybı, yutak alanları azaltmakta kalmıyor, hapsedilmiş karbonun atmosfere bırakılması nedeniyle iklim krizini de büyütüyor.

Bir ağacın bile iklim kriziyle mücadelede çok önemli olduğu günümüzde 24 Temmuz sabahı Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Akbelen Ormanı'nda başlayan ağaç kesimi kabul edilemez. 780 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanı kömür madenciliği için yok edilirse Akbelen Ormanı altından geçerek Çamköy’de biriken ve Bodrum’un su ihtiyacının önemli kısmını karşılayan yüzey su havzası da tahrip edilmiş olacak. Ayrıca Akbelen Ormanı, Ören-İkizköy hattı ile İkizköy-Tuzabat ile İkizköy-Çamlıca-Bağyaka hattındaki doğal ormanları birbirine bağlayan doğal bir koridor işlevi sağlamaktadır. Akbelen Ormanı’nın ortadan kaldırılması, bu doğal ekolojik köprüyü ortadan kaldıracak, Milas’ın güneyi ile kuzeyini birbirinden ayırarak büyük bir doğal yaşam ortamı parçalanmasına sebep olacaktır. Son olarak Akbelen Ormanı; yerleşimler, tarım alanları ile maden sahaları arasında kalan son doğal yaşam ortamı olduğu için özellikle Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Ek Liste II Kesin Korunacak Hayvan Türleri listesinde bulunan ve alanda en az bir defa gözlemlenen veya sesi duyulan kuş türlerinin üreme, beslenme, barınma ve dinlenme amacıyla kullandığı doğal yaşam ortamı olduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bu gerekçeler ışığında Akbelen Ormanı alanında maden işletme izni veren, 18.11.2020 tarihli Tarım ve Orman Bakanı imzalı kararın iptal edilmesini talep ediyorum.

Saygılarımla,

Bakanlığa seslen:

Merhaba !

Sistemde kayıtlı bilgilerinle ilerlemek için aşağıdaki butonu tıklaman yeterli.

  değil misin? Çıkış yap

Millions of people are taking quick, simple actions for climate justice – be one of them. Can we send you emails about important campaigns, stories, and actions?

350, size iklim kampanyaları ile ilgili güncelleme e-postaları gönderecek. Bunu yaparak, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı kabul ediyorsunuz. İstediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.​