İsminizi ekleyin

UNESCO: Kömürü değil, kültürü koru

Türkiye’de sayısız yerel mücadele yaşam alanlarını kömürden korumak için direniyor. Yaşam alanlarımız, kültür ve doğa mirasımız yani gelecek nesillere bırakacağımız Dünya, fosil yakıt tehdidiyle karşı karşıya.

Türkiye’deki yerel topluluklar gibi, Avustralya, Bangladeş ve Kenya’da da kömürün ortak mirasımıza teşkil ettiği tehdide ve sınır tanımayan iklim değişikliği felaketine karşı direniş devam ediyor.

UNESCO ve Dünya Mirası Komitesi, bu alanların koruyucusu olması gerekirken sessiz kalıyor. Çeşitli tehditler altında yok olmaya yüz tutan Türkiye’deki kültürel miras alanlarında sürdürdüğü sessizliği, fosil yakıt ve iklim değişikliği tehdidi altındaki alanlar için de bozmuyor. Bu sessizlik UNESCO'nun var oluş amacıyla çelişiyor. 


UNESCO’ya sesleniyoruz: UNESCO, dünya üzerindeki ortak mirasımızı ve gelecek nesilleri korumak için hükümetlerin Paris Anlaşması’na uyması çağrısı yapmalıdır. Bu yönde, bilimin açıkça ortaya koyduğu şekilde iklim değişikliğinin bir numaralı sorumlusu kömür başta olmak üzere, bütün fosil yakıt yatırımlarını durdurun diyebilmelidir.

UNESCO’YA SESLENİYORUZ:

​Bu metni şahsınıza özgü kılmak için düzenleyebilirsiniz.​

Merhaba !

Sistemde kayıtlı bilgilerinle ilerlemek için aşağıdaki butonu tıklaman yeterli.

  değil misin? Çıkış yap

İklim adaleti için hızlı ve basitçe harekete geçen milyonlarca insan var. Sen de onlardan biri ol. Sana önemli kampanyalar, haberler ve eylemler için e-posta gönderebilir miyiz?

350, size iklim kampanyaları ile ilgili güncelleme e-postaları gönderecek. Bunu yaparak, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı kabul ediyorsunuz. İstediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.​